"afinxar" meaning in All languages combined

See afinxar on Wiktionary

Verb [Asturian]

IPA: /afinˈʃaɾ/, [a.fĩɲˈʃaɾ]
Rhymes: -aɾ Head templates: {{head|ast|verb|first-person singular indicative present|afinxo|past participle|afinxáu|head=}} afinxar (first-person singular indicative present afinxo, past participle afinxáu), {{ast-verb-ar|afinx}} afinxar (first-person singular indicative present afinxo, past participle afinxáu) Inflection templates: {{ast-conj-ar|afinx}} Forms: afinxo [first-person, indicative, present, singular], afinxáu [participle, past], no-table-tags [table-tags], afinxar [infinitive], afinxando [gerund], m afinxáu [participle, past], f afinxada [participle, past], n afinxao [participle, past], m pl afinxaos [participle, past], f pl afinxaes [participle, past], afinxo [first-person, indicative, present, singular], afinxes [indicative, present, second-person, singular], afinxa [indicative, present, singular, third-person], afinxamos [first-person, indicative, plural, present], afinxáis [indicative, plural, present, second-person], afinxen [indicative, plural, present, third-person], afinxaba [first-person, imperfect, indicative, singular], afinxabes [imperfect, indicative, second-person, singular], afinxaba [imperfect, indicative, singular, third-person], afinxábemos [first-person, imperfect, indicative, plural], afinxábamos [first-person, imperfect, indicative, plural], afinxabeis [imperfect, indicative, plural, second-person], afinxabais [imperfect, indicative, plural, second-person], afinxaben [imperfect, indicative, plural, third-person], afinxé [first-person, indicative, preterite, singular], afinxasti [indicative, preterite, second-person, singular], afinxesti [indicative, preterite, second-person, singular], afinxó [indicative, preterite, singular, third-person], afinxemos [first-person, indicative, plural, preterite], afinxastis [indicative, plural, preterite, second-person], afinxestis [indicative, plural, preterite, second-person], afinxaron [indicative, plural, preterite, third-person], afinxare [first-person, indicative, pluperfect, singular], afinxara [first-person, indicative, pluperfect, singular], afinxares [indicative, pluperfect, second-person, singular], afinxaras [indicative, pluperfect, second-person, singular], afinxare [indicative, pluperfect, singular, third-person], afinxara [indicative, pluperfect, singular, third-person], afinxáremos [first-person, indicative, pluperfect, plural], afinxáramos [first-person, indicative, pluperfect, plural], afinxareis [indicative, pluperfect, plural, second-person], afinxarais [indicative, pluperfect, plural, second-person], afinxaren [indicative, pluperfect, plural, third-person], afinxaran [indicative, pluperfect, plural, third-person], afinxaré [first-person, future, indicative, singular], afinxarás [future, indicative, second-person, singular], afinxará [future, indicative, singular, third-person], afinxaremos [first-person, future, indicative, plural], afinxaréis [future, indicative, plural, second-person], afinxarán [future, indicative, plural, third-person], afinxaría [conditional, first-person, indicative, singular], afinxaríes [conditional, indicative, second-person, singular], afinxaría [conditional, indicative, singular, third-person], afinxaríemos [conditional, first-person, indicative, plural], afinxaríamos [conditional, first-person, indicative, plural], afinxaríeis [conditional, indicative, plural, second-person], afinxaríais [conditional, indicative, plural, second-person], afinxaríen [conditional, indicative, plural, third-person], afinxe [first-person, present, singular, subjunctive], afinxes [present, second-person, singular, subjunctive], afinxas [present, second-person, singular, subjunctive], afinxe [present, singular, subjunctive, third-person], afinxemos [first-person, plural, present, subjunctive], afinxéis [plural, present, second-person, subjunctive], afinxen [plural, present, subjunctive, third-person], afinxan [plural, present, subjunctive, third-person], afinxare [first-person, imperfect, singular, subjunctive], afinxara [first-person, imperfect, singular, subjunctive], afinxares [imperfect, second-person, singular, subjunctive], afinxaras [imperfect, second-person, singular, subjunctive], afinxare [imperfect, singular, subjunctive, third-person], afinxara [imperfect, singular, subjunctive, third-person], afinxáremos [first-person, imperfect, plural, subjunctive], afinxáramos [first-person, imperfect, plural, subjunctive], afinxareis [imperfect, plural, second-person, subjunctive], afinxarais [imperfect, plural, second-person, subjunctive], afinxaren [imperfect, plural, subjunctive, third-person], afinxaran [imperfect, plural, subjunctive, third-person], - [first-person, imperative, singular], afinxa [imperative, second-person, singular], - [imperative, singular, third-person], - [first-person, imperative, plural], afinxái [imperative, plural, second-person], - [imperative, plural, third-person]
  1. alternative form of finxar Tags: alt-of, alternative Alternative form of: finxar
    Sense id: en-afinxar-ast-verb-98R5yGmu Categories (other): Asturian entries with incorrect language header, Pages with 1 entry, Pages with entries
{
  "forms": [
    {
      "form": "afinxo",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxáu",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ast-conj-ar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxando",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "m afinxáu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "f afinxada",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "n afinxao",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "m pl afinxaos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "f pl afinxaes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxáis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaba",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxabes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaba",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxábemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxábamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxabeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxabais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaben",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxé",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxasti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxesti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxó",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxastis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxestis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaron",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxare",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxara",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxares",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxare",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxara",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxáremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxáramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxareis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxarais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaré",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxarás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxará",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaréis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxarán",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaría",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaríes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaría",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaríemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaríeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaríais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaríen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxéis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxare",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxara",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxares",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxare",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxara",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxáremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxáramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxareis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxarais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxái",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ast",
        "2": "verb",
        "3": "first-person singular indicative present",
        "4": "afinxo",
        "5": "past participle",
        "6": "afinxáu",
        "head": ""
      },
      "expansion": "afinxar (first-person singular indicative present afinxo, past participle afinxáu)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "afinx"
      },
      "expansion": "afinxar (first-person singular indicative present afinxo, past participle afinxáu)",
      "name": "ast-verb-ar"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧fin‧xar"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "a‧fin‧xar"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "afinx"
      },
      "name": "ast-conj-ar"
    }
  ],
  "lang": "Asturian",
  "lang_code": "ast",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "finxar"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Asturian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of finxar"
      ],
      "id": "en-afinxar-ast-verb-98R5yGmu",
      "links": [
        [
          "finxar",
          "finxar#Asturian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/afinˈʃaɾ/"
    },
    {
      "ipa": "[a.fĩɲˈʃaɾ]"
    },
    {
      "rhymes": "-aɾ"
    }
  ],
  "word": "afinxar"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "afinxo",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxáu",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ast-conj-ar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxando",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "m afinxáu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "f afinxada",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "n afinxao",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "m pl afinxaos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "f pl afinxaes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxáis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaba",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxabes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaba",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxábemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxábamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxabeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxabais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaben",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxé",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxasti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxesti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxó",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxastis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxestis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaron",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxare",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxara",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxares",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxare",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxara",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxáremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxáramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxareis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxarais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaré",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxarás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxará",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaréis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxarán",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaría",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaríes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaría",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaríemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaríeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaríais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaríen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxéis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxare",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxara",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxares",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxare",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxara",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxáremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxáramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxareis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxarais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxaran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "afinxái",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ast",
        "2": "verb",
        "3": "first-person singular indicative present",
        "4": "afinxo",
        "5": "past participle",
        "6": "afinxáu",
        "head": ""
      },
      "expansion": "afinxar (first-person singular indicative present afinxo, past participle afinxáu)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "afinx"
      },
      "expansion": "afinxar (first-person singular indicative present afinxo, past participle afinxáu)",
      "name": "ast-verb-ar"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧fin‧xar"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "a‧fin‧xar"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "afinx"
      },
      "name": "ast-conj-ar"
    }
  ],
  "lang": "Asturian",
  "lang_code": "ast",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "finxar"
        }
      ],
      "categories": [
        "Asturian entries with incorrect language header",
        "Asturian lemmas",
        "Asturian terms with IPA pronunciation",
        "Asturian verbs",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Asturian/aɾ",
        "Rhymes:Asturian/aɾ/3 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of finxar"
      ],
      "links": [
        [
          "finxar",
          "finxar#Asturian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/afinˈʃaɾ/"
    },
    {
      "ipa": "[a.fĩɲˈʃaɾ]"
    },
    {
      "rhymes": "-aɾ"
    }
  ],
  "word": "afinxar"
}

Download raw JSONL data for afinxar meaning in All languages combined (10.0kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-21 from the enwiktionary dump dated 2026-10-01 using wiktextract (c1bb342 and 6f96ddf). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.